Güncel

Deniz Poyraz İstanbul’da yüzlerce kişi tarafından anıldı: Faşizmi döküldüğü kanda boğacağız (Foto-Galeri)

İzmir'de katledilen Deniz Poyraz için biaraya gelen yüzlerce kişi polis barikatına rağmen eylem gerçekleştirdi

Dün İzmir’de HDP Parti Binası’na yönelik faşist saldırıda katledilen Deniz Poyraz için bugün Türkiye ve Türkiye Kürdistanı’nın birçok yerinde anma gerçekleştirildi. İstanbul’da yapılan anma ise Kadıköy’deydi. Kadıköy’de iki ayrı yere çağrı yapılan eylemler için kitle HDP Kadıköy İlçe Binası’nın önü ve Süreyya Operası’nda toplandı.

HDP Kadıköy İlçe Binası önünde toplanan ve aralarında Birleşik Mücadele Güçleri, Birleşik Gençlik Meclisleri’nin de bulunduğu kitle buradan yürüyüşle Süreyya Operası önüne geçmek istedi. Kitlenin önü polis tarafından durdurularak geçişe izin verilmedi ve burada yaklaşık 2 saat boyunca beklenildi.

Burada ise kitlenin ‘Katil devlet hesap verecek’ sloganına polis saldırı tehdidinde bulundu. Kitle buna rağmen bekleyişini sürdürdü. 2 saatlik bekleyişin ardından HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Elif Bulut ve Erdal Avcı konuştu. İlk olarak Elif Bulut konuşmasında yürüyüşün yasaklanmasını teşhir ederek “İnsanların öfkesini yaşamasına bile izin vermiyorlar” dedi. Bulut “bu ülkenin karanlık faşist düzenini değiştireceğiz” diyerek “Mutlaka kazanacağız onlar kaybedecek” vurgusu yaptı.

“Bizden uzak durun. Uzak durun ki katiller üzerimize gelmesin”

Bulut’un ardından Erdal Avcı söz aldı ve şunları ifade etti:

“Devletin ilçe binalarımız önünde güvenlik amacıyla koyduğu araçlarla 24 saat gözetledikleri her giren çıkanı kayıt yaptıklarını bu araçlarla toplantıları ortam dinlediklerini ve bizi takip ettiklerini biliyoruz. Bu önlemlerin bizim güvenliğimiz için olmadığını biliyoruz. Bu katliamla da bir kez daha açığa çıkan budur. Katilin orada olduğu bilinmesine rağmen yarım saat müdahale edilmemiş ve Deniz katledilmiş. Buradan sesleniyoruz bizden uzak durun. Uzak durun ki katiller üzerimize gelmesin.”

HDP’nin sistematik olarak iktidar tarafından hedef gösterildiğini, devletin mafya ile birlikte olduğunu belirten Avcı “Bu faşist rejimi döktükleri kanda boğacağız” dedi.

Yapılan açıklamanın sonucunda Yeni Demokrat Gençlik’in de bulunduğu kitle barikatı aşarak Süreyya Operası önündeki eyleme katıldı. Burada ise binlerce kişi Deniz Poyraz için sloganlarla bekledi.

Süreyya Operası önünde oturma eylemi ve açıklama

DİSK, KESK, TMMOB, TTB Kadıköy Süreyya Operası’nın önünde oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eylemi sonrasında ortak açıklama yapıldı.  Yapılan açıklamada saldırı süreci ve Poyraz’ın öldürülmesinin katliam girişimi olduğu ifade edilerek şunlar belirtildi:

“Deniz Poyraz’ı aramızdan alan bu alçak saldırının faillerine cesaret veren şey, iktidar sahiplerinin tüm topluma egemen kılmaya çalıştığı düşmanlık iklimidir. HDP ile dayanışma içinde olacağız. Tüm provokasyonlara ve saldırılara rağmen bu toplumdaki barış ve kardeşlik kültürünün çok derin köklere sahip olduğunu biliyoruz. Tüm toplumu, demokrasi güçlerini HDP’yi hedef alan bu ırkçı-faşist saldırganlığa karşı birlik olmaya bir arada eşit ve özgür yaşamı savunmaya çağırıyoruz.”

Basın açıklamasının ardından yürüyüş yaparak dağılmak isteyen kitleye polis saldırdı. Ara sokaklarda devam eden eylem sloganlarla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu